sobota, 14 lipca 2012

Konspekt 1 Liceum

Konspekt lekcji biologii w klasie II szkoły ponadgimnazjalnej( liceum)



Prowadzący: Ewelina Gryczka
Klasa: II liceum
Data: 26 IV 2012


Przedmiot: Biologia
Dział programowy: Budowa i funkcjonowanie organizmu człowieka. Narządy zmysłów: narząd słuchu i równowagi- budowa i czynności ucha, ucho jako narząd słuchu, rola trąbki słuchowej, ucho jako narząd równowagi, hałas a zdrowie człowieka
Temat: Narząd słuchu i równowagi- budowa i czynności ucha.


Cel ogólny:
Poznawczy: Poznanie i zrozumienie budowy i czynności narządu słuchu i równowagi, zapoznanie z budową aparatu słuchowego, poznanie wartości progów słuchowych oraz nabycie nowych umiejętności poprzez doświadczenia.
wychowawczy – kształtowanie świadomości uczniów o szkodliwości hałasu na prawidłowe
funkcjonowanie ucha


Cele szczegółowe:


1. Wiadomości:
Uczeń:
-zapoznaje się z położeniem ucha
- zapoznaje się i rozumie budowę ucha
- zapoznaje się z funkcją ucha i funkcjami poszczególnych elementów, grupuje je w ucho
 zewnętrzne, środkowe i wewnętrzne
- wyjaśnia na schemacie (modelu) przebieg fali dźwiękowej oraz mechanizm
 powstawania dźwięków
- ma świadomość konieczności ochrony słuchu przed czynnikami zewnętrznymi.
- ma świadomość, jak należy dbać o higienę słuchu oraz higienę ucha
- poznanie w jaki sposób odbieramy wrażenia zmysłowe – bodźce dźwiękowe
- ciekawostki o narządzie słuchu


2. Umiejętności:
Uczeń:
-rozpoznaje poszczególne części ucha
-wyjaśnia mechanizm słyszenia
-wyjaśnia mechanizm utrzymania równowagi
- wykonanie doświadczenia-  ukazującego przewodzenie drgań przez kości czaszki
- wykonanie doświadczenia- czy trąbka słuchowa ma znaczenie przy odbieraniu dźwięków?


3. Postawa:
Uczeń:
- rozwija własne zainteresowania biologiczne
- uczy się organizowania, planowania i wewnątrz zespołowego komunikowania się.
- uczy się komunikacji w zespole, współdziałania, rozwiązywania problemów.
- ma poczucie przynależności do grupy, efektywnie współdziała w zespole, jest zaangażowany w pracę zespołu
- przedstawia efekty pracy grupowej.
- precyzyjnie omawia i uczy się słuchania innych.
- samoocenia wykonaną pracę.
- uczeń uczy się sumienności i dociekliwości.


4. Metody: pogadanka, pokaz, obserwacja, doświadczenie.


5. Forma pracy:
-indywidualna, grupowa, zespołowa


6. Środki dydaktyczne:
- model ucha
- plansze
- foliogram
- instrukcje
- aparat słuchowy
- podręcznik i zeszyt ucznia
- Animacja Animacja
- zegarek kieszonkowy


7. Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca:
  1. Powitanie uczniów. Przypomnienie w formie burzy mózgów informacji z poprzednich zajęć.
  2. Nauczyciel poleca wymienić narządy zmysłów. Nauczyciel wraz z uczniami formułuje temat lekcji, prezentuje budowę, rolę i funkcjonowanie ucha przy użyciu modelu, prezentuje jego poszczególne elementy, opowiada za co są odpowiedzialne. Dokonuje podziału na ucho zewnętrzne, środkowe i wewnętrzne. Określa rolę poszczególnych elementów ucha w odbieraniu fal dźwiękowych. Zapoznaje uczniów z rolą trąbki słuchowej jako kanału łączącego ucho środkowe ze środowiskiem zewnętrznym.
  3. Uczniowie oglądają krótki filmik obrazujący mechanizm słyszenia.
  4. Podział uczniów na grupy 4-osobowe.
Faza realizacyjna:
  1. Nauczyciel demonstruje na folii progi słyszalności różnych dźwięków oraz rozdaje kartę pracy  do wypełnienia. Uczniowie wypełniają kartę pracy.
  2. Nauczyciel prezentuje i zapoznaje uczniów z aparatem słuchowym, omawia jego budowę i zasadę działania.
  3. Wykonanie doświadczenia I przez uczniów: Przewodzenie drgań przez kości czaszki oraz doświadczenia II. Postępując zgodnie z instrukcją.
Faza podsumowująca:
  1. Uczniowie prezentują wypełnioną kartę pracy, porównują ją z pracami innych.
  2. Uczniowie omawiają budowę, funkcję ucha, mechanizm słyszenia i równowagi.
  3. Uczniowie prezentują obserwacje i wnioski z przeprowadzonych doświadczeń
  4. Nauczyciel wraz z uczniami rozmawiają o skutkach, o szkodliwości hałasu dla zdrowia, podczas burzy mózgów uczniowie wymieniają sposoby jak należy dbać o narząd słuchu oraz o jego higienę.
  5. Nauczyciel podsumowuje i ocenia pracę grupy biorąc pod uwagę:
           -wiadomości, zdobyte umiejętności i postawę ucznia
           -poprawność i formę prezentownych wyników, wniosków.


Animacja: 

Instrukcja/ Karta pracy

Karta pracy- Narząd słuchu i równowagi

Część praktyczna – doświadczenia
W niżej wyznaczonych miejscach proszę o sformułowanie problemu badawczego, hipotezy, zanotowania uzyskanych wyników z przeprowadzonych doświadczeń, sformułowania wniosków i tezy.


Doświadczenie I – Przewodzenie drgań przez kości czaszki


1. Problem badawczy:
…........................................................................................................................................................


2. Hipoteza
…........................................................................................................................................................


3. Przebieg eksperymentu biologicznego.

Materiał potrzebny do doświadczenia:  zegarek kieszonkowy

Wykonanie doświadczenia:
Posłuchaj tykania zegarka podczas zbliżenia go do ucha.
Następnie chwyć delikatnie w zęby płaski zegarek kieszonkowy. Posłuchaj tykania zegarka.
Porównaj je z wynikami poprzednimi.


Uzyskane wyniki:
…..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
…..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................


5. Wnioski:
…..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
…..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
…..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................


6. Teza:
…..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................




Doświadczenie II – Znaczenie trąbki słuchowej.


1. Problem badawczy:
…........................................................................................................................................................


2. Hipoteza:
…........................................................................................................................................................


3. Przebieg eksperymentu biologicznego.

Wykonanie doświadczenia:
Wciągnij powietrze, zatkaj  usta i nos, po czym wykonaj ruch wydechu. Obserwuj reakcję własnego organizmu.


4. Uzyskane wyniki:
…..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
…..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................


5. Wnioskowanie:
…..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
…..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
…..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................


6. Teza:
…..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Karta pracy






POLECENIE 4
Elementy budowy ucha z kolumny A połącz z ich funkcją z kolumny B.

AB
1. kanał słuchowy zewnętrzny1. odbiera fale dźwiękowe z zewnątrz
2. kanały półkoliste2. właściwy narząd słuchu
3. kosteczki słuchowe3. zamienia fale dźwiękowe na impulsy
nerwowe
4. trąbka Eustachiusza4. przekazuje drgania na kosteczki
słuchowe
5. małżowina uszna5. narząd równowagi
6. błona bębenkowa6. przekazują drgania na błonę okienka
owalnego przedsionka
7. błona okienka owalnego przedsionka7. odbiera fale dźwiękowe z małżowiny
8. ślimak8. przekazuje drgania do ślimaka
9. nerw słuchowy9. wyrównuje ciśnienie między
środowiskiem zewnętrznym a
wewnętrznym



PRACA DOMOWA
PODSTAWOWA: wymień czynniki mogące przyczynić się do utraty słuchu.

PONADPODSTAWOWA: wyjaśnij, dlaczego u ludzi starszych istnieją problemy z zachowaniem
równowagi?